Cupa Romaniei – 2024 Seniori & U15: lupte grele la Bacau!

March 13, 20240

Sezonul oficial intern romanesc si-a reluat in al doilea weekend al lunii martie parcursul. Prima gazda a unei competitii oficiale a fost comunitatea din Bacau – condusa acum de un val nou de antrenori coordonatori, dupa mutarea domnului Bogdan Milon la Cluj-Napoca. Stafeta de la dl. Milon a fost preluata cu ambitie de duo-ul Robert Ciobotaru/Catalin Ionascu, un cuplaj in care un activat ca jucatori dar activeaza acum atat ca manageri de club cat si ca antrenori ai unui noul val de copii talentati bacauani.

Turneul a fost o provocare organizatorica serioasa, cu 127 de jucatori pe 4 terenuri in 3 zile, insa a iesit bine, gratie si echipei de organizare si arbitraj, improspatata acum cu arbitri noi veniti din Brasov sau cu aportul unor noi oameni intrati in organizare, precum dl. Dorin Dediu sau d-ra Alexandra Oancea. A fost pentru prima data cand spectatorii s-au putut bucura si duminica de tensiunea semifinalelor, iar finalistii au putut simti mandria ca joaca in fata unei sali pline.

O analiza un pic mai la rece a competitiei releva lucruri interesante:

  1. Competitia seniorilor a inceput sa fie animata si destul de imprevizibila, odata cu accederea generatiei 2004-2008. Exista o emulatie cumva fara precedent, in ultimii aproape 10 ani de cand cel putin eu urmaresc acest fenomen, exista o concurenta destul de puternica si implicit constructiva, cel putin la probele de simplu si dublu baieti, si chiar mixt. Pentru prima data in multi ani, accederea in sferturi si semifinale a fost grea, pentru fiecare protagonist, iar “batranii” au trebuit sa se intrebuinteze serios pentru face punctele.
  2. Nivelul tehnic general la U15 este totusi afectat de turbulentele din pandemie, concurenta este si aici destul de mare in special datorita celor care s-au apucat cumva mai tarziu. Un rever corect sau un cross-net nu vedem decat la primii 2-3 baieti din categorie, sau la prima fata din categorie. Totusi este imbucurator faptul ca numarul de practicanti este si aici in crestere, si le dorim micilor badmintonisti rabdare si tarie pentru a se antrena mai bine si deveni si mai buni.

Asadar, s-au dat lupte grele pentru fiecare loc final in competitie. Clubul nostru a mers acolo cu 5 sportivi, 3 la seniori si 2 la U15. Sportivii au abordat turneul intr-un fel devotat, asa cum s-au si antrenat in ultimele luni, sub coordonarea lui Calin Tudor Turcu, intors acum in circuit din postura de antrenor-jucator.

Andrei Simion, Iris Banu, George Serbanescu si Simina Turcu au trecut fiecare cate un tur si au pierdut in al doilea insa nu chiar usor, ei au luptat admirabil, aratand ca se antreneaza intr-un anumit fel. Singurul care a ajuns intr-o faza finala a competitiei a fost Calin Tudor Turcu, unde avea sa si piarda Cupa Romaniei, dupa un meci extraordinar de disputat, un “classico” deja al categoriei. Calin a condus in ambele seturi, scapand printre degete meciul. Luca Pandele a jucat incredibil de calculat, a vanat in permanenta greselile lui Calin, planul de joc a fost de succes iar contributia noului sau antrenor (nimeni altul decat… Niusa Pound!) a facut ca jocul dintre cei doi baieti sa fie absolut electrizant. Uneori parca traim intr-un serial cu multe serii de episoade: in seria actuala, antrenorul s-a mutat de partea cealalta a fileului iar rivalitatea sportiva atat dintre fratii Pandele si Calin va fi una din cele mai frumoase povesti ale comunitatii noastre. Nu stim ce ne rezerva creatorului serialului, ramaneti aproape si savurati, fara publicitate, pe viu!

Mergem mai departe cu povestea noastra, pregatindu-ne pentru competitia de U11 & U19 care sta sa inceapa in mai putin de 2 saptamani la CSS 6 – Bucuresti, unde vom vedea la lucru atat nou-intratii in fenomen cat si pe cei care isi doresc sa reprezinte Romania la Campionatele Europene U19 din acest an din toamna.

Miercuri 13.03.2024, Cristian Turcu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© copyright badmintonarmada.ro. Toate drepturile rezervate!